Niedoświadczeni rodzice często polegają na opinii innych rodziców w kwestiach problematycznych. Choć najwięcej chwil z małym dzieckiem jest przepełnionych szczęściem i radością, to jednak nie brakuje takich, gdzie rodzice czują się bezsilni. Najczęściej taki momentami jest płacz dziecka, które na dodatek ciężko jest uspokoić. Maluchy płaczą z wielu powodów, ale czujny i uważny rodzic, potrafi rozpoznać różne jego rodzaje.

Kiedy dziecko płacze z powodu kolki?

co jest bardzo dobre na kolki dla noworodkaNie od dziś wiadomo, że płacz dziecka bywa różny. Laikowi może się wydawać, że maluch tylko płacze, bo chce jeść, ale wcale tak nie jest. Noworodki płaczą, gdy są głodne, potrzebują towarzystwa mamy, są znudzone samotnością czy coś je boli. Jednakże w każdej z wymienionych powyżej sytuacji, płacz ma nieco inną barwę i natężenie. Najbardziej doniosły i długi jest płacz, kiedy maluszka coś boli. To ciężkie chwile dla dziecka, ponieważ jest ono całkowicie bezbronne względem zaistniałej sytuacji i może jedynie płakać. Rolą rodzica jest rozpoznanie przyczyny płaczu i jak najszybsze jemu zaradzenie. Maluchy najczęściej we wczesnym wieku płaczą z powodu kolki, która dotyka nawet co trzeciego noworodka i niemowlaka. Jest to ból o różnym natężeniu, umiejscowiony w dolnej części brzucha. Towarzyszy mu wzdęcie brzuszka i jego lekkie stwardnienie. Najczęściej kolka pojawia się w niedługim czasie po spożytym posiłku. Jeżeli interesuje nas co jest bardzo dobre na kolki dla noworodka, to najlepiej poczytać fora internetowe, na których doświadczone matki dzielą się swoimi sposobami. Na jedne dzieci mogą one działać, a na inne nie, więc trzeba ich wielu spróbować, aby znaleźć tą metodę, która będzie działała na naszego maluszka. Przeważnie zalecane jest wykonanie specjalnego masażu brzuszka, który powoduje rozluźnienie spiętych mięśni i ułatwia wydostanie się na zewnątrz pęcherzyków powietrza. Należy kolistymi ruchami rozmasowywać brzuszek, zaczynając na wysokości żołądka i schodzą ku podbrzuszu. Najczęściej po paru minutach maluchy czują znaczą ulgę.

Metodę na kolkę, należy dostosowywać do jej intensywności. Jeżeli nie jest ona bardzo dokuczliwa, to często wystarcza samo noszenie na rękach w pozycji pionowej, aby umożliwić odbicie się dziecku. Niektóre dzieci są w stanie zająć się czymś w takim stopniu, że zapominają o kolce. Może to być dźwięk szumu czy spokojna muzyka, którą na przykład kojarzą jeszcze z życia płodowego. Na pewno trzeba dziecku pomóc w jakiś sposób, ponieważ samo nie potrafi sobie poradzić z bólem kolkowym.

Kategorie: Rodzina