Od wielu lat udzie wykorzystywali drewno do różnych celów. Początkowo służyło ono do produkcji niektórych przyrządów, takich jak choćby oszczepy do polowania na zwierzynę lub do produkcji łuków i strzał, a także uczono się przy jego pomocy stawiać drewniane konstrukcje. Następnie wraz z postępem technologicznym zaczęto znajdować dla drewna dużo innych zastosowań. Przykładem może być choćby produkcja mebli, a także wszelkiego rodzaju elementów dekoracyjnych. Dzięki temu wnętrza domów nabierały nowego, bardziej eleganckiego wyglądu.

Wykonanie intarsji na meblach

dekoracyjna intarsja w drewnieDrewniane meble z biegiem czasu stały się towarem uznawanym za luksusowy. Obecnie sytuacja wygląda podobnie. Nie mniej jednak meble nie są czymś, co uważamy za luksus, jednak prawdziwe drewniane meble mają zawsze wysoką wartość, zwłaszcza wtedy, gdy pochodzą z przed kilku stuleci. Nie mniej jednak bardzo często możemy wykorzystać posiadane przez siebie drewniane meble, które może nie mają aż tylu lat i wykonać na nich małe dekoracje w celu ich upiększenia. Przykładem takich dekoracji mogą być wzory wykonywane techniką malowania na podstawie szablonu, albo także praca zwana intarsją. Polega ona na wykonaniu określonego wzoru na drewnianym podłożu przy użyciu dłuta. Jest to zatem praca, która wymaga zachowania bardzo dużej ilości precyzji, a także pewnego rodzaju umiejętności artystycznych. Z tego też wykonanie rzeczy takiej jak dekoracyjna intarsja w drewnie nie poleca się robić samemu bez odpowiednich narzędzi i umiejętności. Na szczęście na rynku znajdziemy bez większego problemu fachowców, którzy są w stanie taki rodzaj dekoracji wykonać. Z tego też powodu warto jest rozważyć ich wynajęcie. Samo wykonanie intarsji może zająć doświadczonemu fachowcowi od kilku do nawet kilkunastu godzin, a czasem nawet nieco dłużej. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaki rodzaj wzoru chcemy wykonać, a także na jakiej powierzchni ma być on wykonany. Oczywiście drewno, na którym będzie to wykonywanie powinno być przygotowane w odpowiedni sposób do obróbki.

Jeżeli będzie miało jakieś nierówności lub skazy warto jest, aby wynajęty przez nas fachowiec wykonał pracę, która polegałaby na usunięciu wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Przed rozpoczęciem wykonywania pracy przez fachowca ważne jest ustalić kwotę, którą będziemy zobowiązani mu zapłacić. Jest to o tyle istotne, że pomoże nam w przygotowaniu się na wydatki związane z tym zleceniem. Niekiedy kwota, którą ustalimy z fachowcem na początku może okazać się nieadekwatna z uwagi na większy nakład pracy, niż zakładał specjalista. nie mniej jednak zdarza się to sporadycznie.

Kategorie: Wnętrza