Kupno działki budowlanej z dostępem do tak zwanych mediów wcale nie oznacza, że od razu ma się na niej prąd, wodę czy gaz. Media w obrębie działki dają możliwość przyłączenia się do nich. Jednak wszystkie prace z tym związane właściciel działki musi przeprowadzić we własnym zakresie. Do wody trzeba zrobić przyłącz, które trzeba niekiedy przeprowadzić pod drogą. I kiedy kupiłem swoją działkę to musiałem właśnie takie przyłącze wody zrobić we własnym zakresie. A do tego trzeba przekopać się przez drogę.

Praca koparki była niezbędna

usługi koparko ładowarką bielskoWłaśnie tak miałem na swojej działce, którą kupiłem pod budowę w nieokreślonej bliżej przyszłości. Wszystkie media były w obrębie działki, ale nie były przyłączone bezpośrednio na działkę. Chciałem jak najszybciej mieć na działce prąd i wodę. Z prądem nie było problemu, bo przy mojej posesji była skrzynka. Wystarczyło się podłączyć i założyć licznik na naszą działkę. Gorzej było z wodą, ponieważ studzienka była umiejscowiona po drugiej strony ulicy. Chcąc podłączyć wodę na swoją działkę musiałem dokonać przekopania drogi. Wszystko musiało się odbyć oczywiście legalnie i z pozwoleniem właściwych urządów. Do tego potrzebny był projekt przyłącza. Najbardziej potrzebne były jednak usługi koparko ładowarką Bielsko, ponieważ bez koparki nie byłoby możliwe przekopanie się pod drogą. Do tego musiałem zakupić niezbędne rury, czyli całą armaturę do zastosowania pod ziemią. Wszystko to wiąże się ze sporymi kosztami, za wyjątkiem usług koparko-ładowarką. Tutaj bardzo się zdziwiłem, bo zapłaciłem za nie naprawdę niewiele. Dzień pracy koparki przy przekopywaniu ulicy kosztował mnie pięćset złotych. Koparkę trzeba było opłacić osobno, chociaż całą instalacją wodno-kanalizacyjną zajmowała się firma wyznaczona przez urząd gminy. W każdy razie po całym dniu pracy przyłącze było gotowe i mogłem dopiero wówczas skorzystać z bieżącej wody. Jak kiedyś na działce będzie miała ruszyć jakakolwiek budowa to przynajmniej jest już na niej woda i prąd, a przecież do budowania domu te media są niezbędne.

Bez usługi koparką i ładowarką – oczywiście w postaci jednej maszyny budowlanej – wykopanie kanału pod ziemią do przepuszczenia rur z wodą byłoby niemożliwe. Bardzo się cieszę, że wszystkie prace przebiegły błyskawicznie. Zanim się zacznie przekopywać drogę pod instalację wodną to trzeba mieć oczywiście zgody wszystkich właściwych dla sprawy urzędów. Na szczęście z formalnościami uporałem się bardzo szybko. Prace wodociągowe też przebiegły bardzo sprawnie i bezproblemowo.