Przemysł drzewny jest bardzo ważną gałęzią gospodarki wymagającą bardzo dużą ilość niezawodnych urządzeń. W ostatnich latach bardzo szczególną uwagę przykłada się do bardzo racjonalnego wykorzystania cennych zasobów drzewnych. Szczególną rolę zaczęły odgrywać urządzenia pozwalające na przetworzyć drewno w jak największym procencie. Służą do tego obrabiarki cnc ale w podstawowym przetwórstwie bardzo istotną rolę odgrywają rębaki do drewna.

Przydatne rębaki do drewna

nowoczesny rębak ciągnikowyPo wycinkach drzew pozostaje wiele części traktowanych jako odpady. Są to gałęzie wraz z odrostami oraz mniejsze pnie drzew. Dzięki rębakom można je skutecznie przetwarzać na zrębki drzewne będące znakomitym surowcem do produkcji ekologicznego opału w postaci pelletu lub bukietów. Zrębki to także bardzo pożądany materiał dla branży ogrodniczej. Rębaki to urządzenia znane już od dość długiego czasu i dzięki rosnącemu popytowi producenci stałe wprowadzają unowocześnienia ułatwiające pracę oraz podnoszące wydajność i bezpieczeństwo pracy. Obecnie na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje rębaków różniące się napędem. Wyróżniamy zatem rębaki do drewna z silnikami elektrycznymi, spalinowymi a także wprawiane w ruch wałem odbioru mocy z ciągnika zwanym potocznie WOM. Cechą charakterystyczną wszystkich rębaków bez względu na rodzaj napędu są podobieństwa w budowie. Składają się one z kilku podstawowych części wśród, których wyróżniamy kanał podawczy, mechanizm tnący, wentylator, kanał wyrzutowy oraz napęd. Bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się rębaki współpracujące z ciągnikiem gdyż zapewniają dużą mobilność nawet w bardzo trudnym terenie. Możliwość pracy na miejscu wycinki obniża znacząco koszty i czas pracy. Produkowany również przez polskie firmy nowoczesny rębak ciągnikowy posiada bardzo wiele funkcji ułatwiających procesy przetwórcze. Należy tu wymienić elektronicznie ustawiane wielkości frakcji zrębkowania, hydrauliczne obrotowe wałki wprowadzające, nowoczesne sprzęgła oraz systemy zabezpieczające operatora. Konstrukcja rębaków oparta jest na bardzo dobrych materiałach aby zapewnić solidność i wytrzymałość mechaniczną. Rębaki ciągnikowe podczepiane są do ciągnika na trójpunktowym układzie zawieszenia lub występują w formie przyczep kołowych.

Przy wyborze rębaka do ciągnika podstawową kwestią jest dopasowanie obrotów roboczych urządzenia do minimalnych obrotów silnika traktora. Rębaki występują w różnych wersjach parametrów roboczych dzięki czemu istnieje możliwość idealnego dopasowania do potrzeb przedsiębiorcy. Aby zapoznać się z bardzo szeroką gamą produktową należy zapoznać się z ofertą producentów zamieszczoną na stronach internetowych.