Odpowiednie jedzenie dla królika

Króliki to bardzo delikatne stworzenia, które potrzebują nie tylko odpowiedniej pielęgnacji futerka, ale również zdrowego żywienia. W odróżnieniu od wielu zwierząt ich dieta jest nieco bardziej uboga, ponieważ wiele posiłków może wywołać u nich problemy z gazami, które dla królika mogą być śmiertelne. Dlatego warto zapoznać się z tym co można podawać królikowi poza sianem, które powinno być jego głównym elementem żywieniowym. Warto również skonsultować się z weterynarzem doświadczonym w opiece nad królikami, aby wybrać najlepsze opcje. 

Odpowiedzialne żywienie królika w domu

suszone zioła dla królikaDla wielu osób posiadanie zwierzęcia w domu jest bardzo ważne, gdyż daje ono poczucie dodatkowego towarzystwa. Oczywiście, dzieci też uwielbiają zwierzątka domowe, jednak musimy zawsze dbać o to jak kontakt między dzieckiem a zwierzęciem wygląda. W przypadku królika w domu w szczególności musimy zadbać o jego komfort psychiczny, gdyż jest to zwierzę bardzo płochliwe. Dodatkowo ma delikatny żołądek, przez co jego dieta powinna być dobrze dobrana. Najważniejsze w karmieniu jest siano, które powinno być 80% diety naszego pupila z uwagi na zawartość witamin oraz włókna. Dodatkowo musi być dostępne zawsze, aby królik mógł regularnie ścierać zęby, ponieważ rosną mu całe życie. Siano ma też ogromny wpływ na poprawne działanie układu pokarmowego naszego zwierzęcia. Poza sianem ważne są też suszone zioła dla królika, których dobór zależy też od wieku królika, jego aktywności, a także stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, iż nie każde produkty zielarskie są dla królika. Oczywiście, wszelkie liście i gałązki są dozwolone, jednak należy zapoznać się z tymi, które służą mu najbardziej. Codziennie można podawać babkę lancetowatą, melisę, liście malin albo brzozy. Z kolei nieco rzadziej podajemy stokrotki, miętę, pokrzywę czy też nagietek. Do tego warto również podawać korzeń mniszka lekarskiego, korzeń cykorii, topinambur, lucernę. Mieszanki zielarskie najlepiej podawać w różnorodnych mieszankach dla urozmaicenia.

Jednymi z bardziej uroczych zwierząt są króliki, które od swojego właściciela wymagają wiele opieki. To delikatne zwierzęta mające bardzo płochliwą naturę, a przy tym delikatny układ pokarmowy i rosnące całe życie zęby. W związku z tym niezbędnym elementem diety królika jest siano zawierające masę niezbędnych składników. Warto jednak podawać mu przy tym zioła w urozmaicanych regularnie mieszankach. Dodatkowo należy zapoznać się z tym co nasz pupil może jeść codziennie, a co od czasu do czasu.