Rzepak jest niewątpliwie najbardziej popularną rośliną oleistą hodowaną w Polsce. Warto przy tym zaznaczyć, że ponad 40% masy nasienia składa się właśnie z wysokiej jakości oleju, który ceniony jest zwłaszcza w polskiej kuchni. Wielu rolników zajmuje się więc hodowlą złocistego rzepaku, ponieważ jest on regularnie skupowany przez wielu kupców, którzy zajmują się produkcją oleju rzepakowego. Jak jednak powinniśmy chronić te cenne ziarna? 

Podstawowe metody ochronne 

program ochrony rzepaku ozimegoTak jak w przypadku wielu innych hodowli, tak w przypadku uprawy rzepaku ozimego (najbardziej popularna odmiana w Polsce) bardzo ważna jest profilaktyka. Nie od dziś wiadomo bowiem, że o łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż później je leczyć. Rzepak bardzo dobrze rośnie w wilgotnym środowisku, podczas jego hodowli należy więc dbać o odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Dzięki temu działania te nie dopuszczą do przesuszenia gleby, a więc i do osłabienia samych roślin. Program ochrony rzepaku ozimego opiera się również na szeroko rozumianej obserwacji. Należy przede wszystkim obserwować łodygi rzepaku, które najbardziej podatne są na ataki ze strony żarłocznych szkodników (głównie ślimaków oraz larwalnych insektów łodygowych, które rozmnażają się właśnie w łodygach roślin, co prowadzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia). Bardzo ważny jest także odpowiedni wybór nawozu (w przypadku rzepaku bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza naturalny nawóz azotowy). To właśnie wybrane nawozy mineralne najlepiej wpływają na rozwój rzepaku, szczególnie korzystnie wpływa na nie zwłaszcza azot, który przyspiesza ich wzrost, zwiększa plony i odpowiednio dotlenia ziemię, dzięki czemu korzenie roślin są automatycznie silniejsze. Warto więc systematycznie nawozić nasze pole uprawne, działanie te zniweluje możliwość występowania różnego rodzaju chorób. Warto również podlewać rzepak wodą, z niskim roztworem mocznika, który nie poparzy liści, lecz wręcz przeciwnie: wpłynie pozytywnie na ich kolor oraz kondycję. 

Do najważniejszych działań profilaktycznych wpływających korzystnie na ochronę rzepaku należy więc głównie obserwacja. Należy systematycznie sprawdzać stan swojego pola, a szczególnie łodygi roślin, które najbardziej narażone są na ataki ze strony szkodników. Warto również nawozić rzepak odpowiednio dobranymi nawozami mineralnymi. Szczególnie dobrze sprawdzi się w tym przypadku nawóz azotowy, który nie tylko spulchni ziemię, ale również wpłynie pozytywnie na ogólną kondycję rośliny (wzmocni ją zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz). 

Kategorie: Rolnictwo