Podczas dokonywania prac wykończeniowych polegających na kładzeniu płytek ceramicznych, zarówno na powierzchni podłogowej, jak również ściennej, konieczne jest dokonanie wyboru spoiny dylatacyjnej, dzięki której możliwe będzie odpowiednie zachowanie odstępu pomiędzy płytkami ceramicznymi w taki sposób, aby nie zostały one ułożone na styk, ze względu na to, że może to doprowadzić do samoczynnego pękania płytek ceramicznych, niezależnie od powierzchni na której zostały ułożone.

Kolorowe zaprawy ceramiczne

kolorowe fugi mapeiDlatego też podczas układania płytek ceramicznych, zarówno na powierzchni podłogowej, jak również ściennej, fachowiec dokonuje procesu układania płytek z wykorzystaniem specjalnych krzyżyków, które pozwalają na zachowanie odstępu pomiędzy płytkami, ze względu na to, że nie mogą one zostać ułożone na styk. Konieczne jest także wypełnienie szczelin spoiną dylatacyjną, której kolor możemy dobrać względem zastosowanych płytek ceramicznych. Marka mapei oferuje bardzo szeroką gamę kolorów spoin dylatacyjnych, dzięki czemu możemy dobrać najbardziej odpowiedni kolor dla naszych płytek, kolorowe fugi mapei dostępne są do nabycia tylko i wyłącznie w opakowaniach dwukilogramowych, oraz pięciokilogramowych. Jeden kilogram fugi wystarczy na około cztery metry kwadratowe płytek ceramicznych zastosowanych na danej powierzchni, w zależności także od szerokości spoiny, jak również formatu płytek ceramicznych. Mamy także do wyboru różnego rodzaju fugi, gdyż są dostępne spoiny zarówno ceramiczne, cementowe, jak również epoksydowe, a każdy kolor spoiny posiada odrębny numer, pod którym dostępny jest do nabycia także silikon marki mapei, w dokładnie tym samym kolorze. Warto więc dokonując wyboru koloru fugi, zapamiętać jego trzycyfrowy numer, aby w punkcie handlowym dokonać zakupu fugi, którą wybraliśmy. Warto zapoznać się z pełną gamą fug, oraz pobrać wzornik, aby dobrać kolor fugi możliwie jak najbardziej zbliżony do koloru płytki ceramicznej, która zostanie zastosowana na danej powierzchni.

Dzięki tego rodzaju spoinom dylatacyjnym, proces układania płytek ceramicznych kończy się na fugowaniu, co przyjmuje odpowiedni wzór oraz kolorystykę wykończeniową. Warto jest zapoznać się z szeroką gamą kolorów, oraz dobrać najlepiej dla nas pasujące wersje kolorystyczne. Zastosowanie fugi jest konieczne, aby płytki ceramiczne posiadały odpowiednią dylatację, oraz aby wszelkiego rodzaju spoiny mogły znaleźć swoje zastosowanie. Warto także dobierać fugi, które nie wchłaniają zanieczyszczeń, aby zachować odpowiedni kolor fug.